Do czego służą i kto może nosić alby kapłańskie? Nie wiesz? Sprawdź!

Do czego służą i kto może nosić alby kapłańskie? Nie wiesz? Sprawdź!

Alba kapłańska to bardzo istotny element stroju liturgicznego kapłana Kościoła Katolickiego. Odgrywa ona ważną rolę podczas celebracji liturgicznych i niesie ze sobą bardzo głęboką symbolikę. Warto wiedzieć, czym są alby kapłańskie i jakie jest ich znaczenie.

Czym są alby kapłańskie?

Alba kapłańska jest białą, luźno opadającą szatą liturgiczną, którą kapłani noszą podczas różnych uroczystości religijnych. Jej nazwa wzięła się od łacińskiego słowa albus, które oznacza biel. Alby kapłańskie na pierwszy rzut oka przypominają sięgające do ziemi, białe, luźne suknie z długimi rękawami. Zazwyczaj wykonane są z delikatnego materiału w kolorze bieli. Symbolizują przygotowanie duchowe, niewinność i czystość – czyli cechy, którymi opisać można kapłana biorącego udział w liturgii.

Kto może nosić albę kapłańską?

Alba kapłańska to szata liturgiczna, którą nosić mogą wyłącznie katoliccy duchowni – księża, diakonii i biskupi – podczas uroczystości kościelnych i celebracji liturgicznych. Jej noszenie to przywilej zarezerwowany tylko dla osób, które otrzymały święcenia kapłańskie bądź też diakonat. Alba kapłańska symbolizuje przynależność do kapłaństwa i pełnienie funkcji liturgicznych. Zdarza się, że osoby zaangażowane w posługę liturgiczną – na przykład ministranci – w drodze wyjątku otrzymują pozwolenie na noszenie alby podczas konkretnych uroczystości. Z reguły jednak jest to element garderoby ściśle związany z pełnieniem funkcji diakońskich lub kapłańskich.

Na co zwrócić uwagę, wybierając albę kapłańską?

Z uwagi na to, że alba kapłańska przez cały czas powinna wyglądać nienagannie, musi być wykonana z wysokojakościowego materiału. W procesie jej produkcji wykorzystuje się trwałe, wygodne w noszeniu i łatwe do utrzymania w czystości tkaniny. Warto również zwrócić uwagę na długość alby – nie może ograniczać ona ruchów kapłana podczas celebracji liturgii. Alba liturgiczna powinna mieć luźny krój, jednak nie może być zbyt obszerna. Warto pamiętać o tym, że na rynku dostępne są nie tylko zwykłe, podstawowe alby, które kapłan nosi podczas codziennych mszy i innych celebracji liturgicznych. Przy niektórych okazjach w ciągu roku liturgicznego warto postawić na nieco bardziej okazałe, haftowane alby, ozdobione elementami nawiązującymi do symboliki religijnej. Niezależnie od wybranej alby, jedno jest pewne – stanowi ona istotny element stroju liturgicznego kapłanów. Luźny fason, prostota kroju i biały kolor symbolizują czystość i niewinność, które są cechami bardzo istotnymi dla Kościoła Katolickiego.